kominki z płaszczem wodnym

Szczególnym rodzajem budowy wśród kominków jest kominek kotłowy. Jego cechą charakterystyczną jest to, że część wytworzonej w procesie spalania energii cieplnej pozyskiwana jest do wody. W ten sposób  wspomagany jest system centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Ciepło przekazywane jest do centralnego ogrzewania przez płytowy wymiennik ciepła lub warstwowy zbiornik buforowy. Zaletą wymiennika płytowego jest łatwość wykonania i niski koszt instalacji, jednakże tak jak przy kominkach konwekcyjnych następują duże wahania temperatur w pomieszczeniu związane z bezpośrednim przeniesieniem ciepła z kominka do pomieszczenia. Jedyną formą regulacji jest ilość podłożonego drewna. Rozwiązaniem bardziej efektywnym i komfortowym jest połączenie kominka kotłowego z obiegami grzewczymi domu za pośrednictwem zbiornika buforowego. Zbiornik buforowy jest to duży, kilkuset litrowy warstwowy zbiornik wodny, który gromadzi całą wytworzoną w kominku kotłowym energię cieplną. Dopiero z niego w sposób poddający się pełnej kontroli, przekazywana jest energia do kaloryferów lub ogrzewania podłogowego i ciepłej wody użytkowej. Pozostałą część energii wykorzystuje się najczęściej do konwekcji, w związku z tym dominuje system zabudowy tak jak w kominkach konwekcyjnych. Zastosowanie tego rozwiązania, wspomagającego ogrzewanie naszego domu w sposób ekologiczny i tani jest odciążeniem dla każdego budżetu domowego

Wyobraź sobie, że Twoja ciepła woda pochodzi z kominka

Mini Z1 H2O 4S Mini Z1 H2O XL-4S Varia 1V H2O 4S Varia 1V H2O XL-4S Varia 1V H2O XXL-4S
Mini Z1h H2O 4S Mini Z1h H2O XL-4S Varia 1Vh H2O 4S Varia 1Vh H2O XL-4S Varia 1Vh H2O XXL-4S

W wielu domach do ogrzewania pomieszczeń zwyczajowo stosuje się prąd, olej lub gaz. To dla nas dostateczny powód, by niniejszym przedstawić Państwu alternatywy, możliwie korzystne cenowo i nieszkodliwe dla środowiska.

Szeroka paleta możliwości uzdatniania gorącej wody czy to w postaci akumulującej komory paleniskowej, czy nasadzanego Aquabox – dzięki tym przyjaznym dla środowiska źródłom ciepłej wody Państwa dom stanie się bardziej ekologiczny.

Rewelacja – komora paleniskowa przewodząca wodę!

W stanie zabudowanym wygląda jak zwykła komora paleniskowa, składana lub przesuwana do góry. Za obudową kryje się pakiet siłowy o różnych klasach mocy.

 

Parametry mocy dla wkładów Spartherm z płaszczem wodnym
Seria  Linear Linear Linear/
Prestige
Linear Linear
Model Mini Z1 H2O Mini Z1 H2O XL Varia 1V H2O Varia 1V H2O XL Varia 1V H2O XXL*
Funkcjonowanie drzwi Drzwi składane lub przesuwane w górę
Nominalna moc cieplna 7,0 kW 10,0 kW 11,0 kW 14,4 kW 21,2 kW
Sprawność 78% 80% 50% 69% 73%
Ilość drewna Moc cieplna wody
2 kg 5,6 kW - - - -
3 kg 8,4 kW 8,7 kW 5,2 kW 7,0 kW 7,8 kW
4 kg - 11,5 kW 6,9 kW 9,4 kW 10,4 kW
5 kg - - 8,6 kW 11,7 kW 13,0 kW
6 kg - - - - 15,8 kW
* Urządzenie to podlega w Niemczech BImSchV (ustawa o redukcji emisji gazów), nominalna moc cieplna >15 kW: kontrola na miejscu przez okręgowego
mistrza kominiarskiego.

 

Dane techniczne:

  • Komora paleniskowa z dużą szybą wzierną i zintegrowanym wymiennikiem ciepła wody do włączenia do układu grzewczego. 
  • Moc grzewcza wody ≥ 50% nominalnej mocy grzewczej w zależności od wersji modelu.
  • Mini Z1 H2O XL nadaje się do domu pasywnego o niskim zapotrzebowaniu na energię, ponieważ tylko 20% mocy oddawane jest w miejscu ustawienia.
  • Odpowietrzenie możliwe u góry z przodu i u dołu z tyłu. Dwa zamontowane wstępnie zawory odpowietrzające zapewniają dużą elastyczność przy optycznym kształtowani u instalacji. Tylne odpowietrzenie przez klapę rewizyjną znajdującą się w komorze paleniskowej. Rezygnacja z wrażliwych na zakłócenia automatycznych odpowietrzników.
  • Proste czyszczenie wymiennika ciepła od dołu poprzez komorę paleniskową przy użyciu dostarczonej szczotki. Brak podatnego na zabrudzenia otworu do oczyszczania w ścianie. Usunięte osady sadzy wpadają do komory paleniskowej, a nie do pomieszczenia mieszkalnego.
  • Zwarta budowa dzięki integracji wymiennika ciepła gazów odlotowych w kolektorze spalin w połączeniu z rękawami wodnymi na korpusie. 
  • Opatentowana technologia i zastrzeżony wzór użytkowy. Patent na termiczne zabezpieczenie płaszczowego wymiennika ciepła o obiegu grawitacyjnym, dzięki czemu unika się wrzenia i nadciśnienia w razie zakłóceń (np. awaria prądu). Zastrzeżony wzór użytkowy w odniesieniu do znajdującego się w komorze paleniskowej otworu rewizyjnego i odpowietrzenia przełożonego z góry do dolnej tylnej części do serwisowania poprzez komorę paleniskową. 
  • Sterowanie gazami odlotowymi poprzez automatyczną klapę z bimetalu gwarantuje łatwy rozruch bez ingerencji użytkownika. Gaz odlotowy kierowany jest przez wymiennik ciepła dopiero po osiągnięciu temperatury 150°C poprzez zamknięcie klapy z bimetalu. Otwiera się ona również automatycznie, gdy temperatura gazu odlotowego spadnie poniżej 150°C.

Piece Royal Nosta

historyczne piece kaflowe w nowej szacie

Zapytaj nas o cenę

Chcieliby Państwo otrzymać szczegółowy kosztorys. Prześlij zapytanie

Pogotowie kominkowe 24h

Jesteśmy zawsze gotowi pomóc. Bezpieczeństwo to dla nas priorytet. Skontaktuj się

Zastanawiasz się ?

Nie wiesz jakie rozwiązanie wybrać? Nasi specjaliści mogą pomóc. Zleć nam usługę

Oferta   Usługi   Galeria   Case Studies   Wiedza   Kontakt